Jak pokazać produkt inaczej? Jak wykonać film produktowy, ale nie skupiać się na nim, tylko zaprezentować jego możliwości? Idąc tym tropem, przygotowaliśmy scenariusz reklamy produktu, który opowiada historię.
Storytelling — bo nim mowa, to specyficzny rodzaj content marketingu, który wciąga nas emocjonalnie. Opowieść musi budzić uczucia u odbiorcy — zaskoczenie, współczucie, ciekawość itp. Wywołane sprawiają, że odbiorca tworzy więź z marką. Dlaczego? Szybciej ją zauważa, właśnie dzięki pozytywnym odczuciom.
Przykłady storytelligu. Czy historia ma znaczenie?
Historie opowiedziane w ciekawy sposób mogą stać się efektywnym narzędziem marketingowym. Dobra historia sprawia, że produkt nie jest tylko produktem, ale kojarzy się pozytywnie, dzięki czemu klienci wybierają je części. To właśnie te uczucia, kojarzone z marką wyróżniają ją na tle konkurencji. Dobrze opowiedziana historia sprawia, że odbiorca domaga się więcej takich treści, rozwinięcia opowieści. Z powodzeniem od wielu lat marketing narracyjny stosują światowe marki, ale nie tylko. Allegro co roku przed świętami Bożego Narodzenia wypuszcza swoją reklamę właśnie z wykorzystaniem marketingu narracyjnego.
Innym dobrym przykładem wykorzystania storytellingu jest spot wyemitowany przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2018 r. (kampania "Dziękuję Ci mamo" od P&G). Spot opowiadał o sportowcach widzianych oczami matek, które wspierały swoje dzieci i przeciwstawiały się uprzedzeniem z otaczającego ich środowiska. W "Miłość ponad uprzedzenia" pokazane są jednocześnie produkty P&G, które w sposób dyskretny nakłaniały do ich zakupu.
Wykorzystując storytelling, przekaz reklamy staje się bardziej atrakcyjny, a nie natarczywy, co wpływa pozytywnie na wizerunek marki.
Zobacz również: Storytelling – Dobra Opowieść Sprzedaje
Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, przygotowaliśmy film produktowy z użyciem narracji, w której tłem jest Renault Timber Truck. Pokazaliśmy jeden dzień człowieka, który dzięki truckowi zarabia na życie.